Vybrali sme – turistika

Kubínska hoľa

Kubínska hoľa

Oravská Magura je pohorie na severe Slovenska, do ktorého patrí aj Kubínska hoľa (1246 m). Najvyšším vrchom je Minčol (1394 m), pod ktorým leží Puchmajerove jazierko, drobné rašelinové jazero.


Veľký Choč

Veľký Choč

Chočské vrchy sa nachádzajú južne od mesta Dolný Kubín. Turisticky najzaujímavejší je Veľký Choč (1611 m), Kvačianska dolina a Prosiecka dolina. Veľký Choč je považovaný za jeden z najkrajších vyhliadkových vrchov Slovenska. Z jeho končiara je rozhľad po horstvách celého severného Slovenska: Malá Fatra, Veľka Fatra, Nízke Tatry, Západné Tatry, Skorušinské vrchy, Oravská Magura.


Veľký Rozsutec

Veľký Rozsutec

Malá Fatra je pohorie ležiace na západ od mesta Dolný Kubín. Najvyšším vrchom je Veľký Kriváň (1710 m), ležiaci v Kriváňskej Malej Fatre, oddelenej od Lúčanskej Malej Fatry riekou Váh. Turisticky najatraktívnejsším zážitkom je prechod vrcholového hrebeňa. Najvýraznejším vrcholom je Veľký Rozsutec (1610 m), ktorý je považovaný za jeden z najkrajších vrcholov Slovenska.


Jánošíkové diery

Jánošíkové diery je sústava tiesňav v Krivánskej Malej Fatre. Poskytujú rôzne alternatívy turistických trás, pričom malý okruh prechádzajúci Novými a Dolnými Dierami je kvôli svojej nenáročnosti a malému prevýšeniu vhodný aj pre malé deti.


Roháče

Roháče

Roháče, centrálna časť Západných Tatier, ležia na severo-východe Oravy. Najvyšším vrchom je Baníkov (2178 m), ktorý je aj súčasťou Roháčskej hrebeňovky, na ktorej ležia ďaľšie známe vrchy: Ostrý Roháč (2088 m), Tri kopy (2136 m), Plačlivé (2125 m) a Volovec (2063 m). Volovec patrí spolu s Veľkým Chočom a Veľkým Rozsutcom k trojke vrchov, ktoré sú považované za vrcholy s najkrajším rozhľadom.


Hviezdoslavova hájovňa pod Babou horou

Babia hora je vrch na Oravena slovensko-poľských hraniciach dosahujúci výšku 1 725 m n. m. Je najvyšším vrcholom Beskýd. Pod Babou horou, hneď na turistickom chodníku, sa nachádza Hviezdoslavova hájovňa, kde P. O. Hviezdoslav napísal svoje slávne dielo „Hájnikova žena“.

Comments are closed